bitcoin


  بیت کوین چیست؟

بیت ‌کوین یک رمز ارز یا همان ارز دیجیتال است که قابلیت پرداخت‌های بین‌المللی را به ما می‌دهد و همانند پول‌های رایج عمل می‌کند. به عبارتی دیگر بیت ‌کوین نوعی دارایی دیجیتال است که به صورت دیجیتال نگهداری و انتقال داده می‌شود. نقل و انتقالات و تراکنش‌های بیت ‌کوین در سلسله‌ای به هم تنیده شده از اطلاعات به صورت رمزنگاری شده ذخیره می‌شود که به آن بلاکچین گفته می‌شود که ترجمه فارسی آن زنجیره بلاک است. تراکنش‌های بیت کوینی به صورت طبقه بندی شده در بلاک‌ها نگهداری می‌شوند. آنچه که این دارایی دیجیتال را جذاب‌تر می‌کند محدودیت ۲۱ میلیون واحدی آن است. پس از استخراج ۲۱ میلیون بیت ‌کوین پروسه استخراج به اتمام می‌رسد و ماینرها تنها به پردازش تراکنش‌ها و تایید آنها خواهند پرداخت. بیت ‌کوین یک شبکه همتا به همتا غیرمتمرکز و ارز دیجیتال پیشرو از نظر اندازه بازار است. بیت ‌کوین برای اولین بار از طریق یک مقاله در سال 2008 ارائه شد که توسط یک برنامه نویس مستعار یا گروهی از برنامه نویسان معروف به ساتوشی ناکاموتو ارائه شد. این شبکه در 3 ژانویه 2009 فعال شد.

بیت کوین این مزیت را نسبت به بقیه ارزهای فیات دارد که در هر جایی و هر زمانی قابلیت انتقال دارد و محدودیت‌های قانونی و بانکی ندارد. در هر لحظه که اراده کنید می‌توانید بیت ‌کوین خود را به هرجایی از این کره خاکی ارسال کنید و معاملات خود را انجام دهید.

استخراج‌کنندگان بیت ‌کوین داده‌های تراکنش بیت ‌کوین را تجمیع کرده و آن‌ها را در بلاک‌ها ثبت می‌کنند. هر بلاک از نظر رمزنگاری به بلاک قبلی متصل می‌شود و یک زنجیره به نام بلاکچین (زنجیره بلاک) ایجاد می‌کند. این پیوند تضمین می‌کند که داده‌های ثبت شده قبلی در برابر تغییرات بسیار مقاوم هستند.

در سال‌های پس از راه‌اندازی، بیت ‌کوین مورد توجه قرار گرفته است. امروزه حدود صد میلیون کاربر بیت ‌کوین وجود دارد و ده‌ها هزار تاجر در سراسر جهان پرداخت‌های بیت ‌کوین را می‌پذیرند.

رشد پذیرش بیت ‌کوین به عنوان یک وسیله پرداخت، یک سیستم انتقال پول یا یک وسیله پس انداز باعث شده است که قیمت بیت ‌کوین و ارزش بازار آن به طور قابل توجهی افزایش یابد. در فوریه 2021، ارزش کل بیت ‌کوین‌های در گردش برای اولین بار از یک تریلیون دلار گذشت.

برای خرید و فروش بیت کوین کلیک کنیدخرید و فروش در ایران ترید

تاریخچه قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین

قیمت بیت‌کوین در اواخر سال 2021 به بالاترین قیمت خود، یعنی حدود 69 هزار دلار رسیده‌است. بیت‌کوین نسبت به ارزهای دیجیتال دیگر، نوسان کمتری را در قیمت خود تجربه می‌کند و نسبت به ارزهای دیگر باثبات‌تر است. معمولا در روندهای صعودی و نزولی قیمتی، بیت‌کوین مانند یک لیدر و رهبر رفتار می‌کند و با افزایش آن، دیگر ارزهای دیجیتال هم افزایش پیدا می‌کنند و برعکس. به همین دلیل دنبال کردن قیمت بیت‌کوین بسیار مهم است و به تحلیل شما برای ارزهای دیجیتال دیگر هم کمک خواهد کرد. برای اینکه قیمت بیت‌کوین را زیر نظر داشته باشید، می‌توانید به قسمت “قیمت لحظه‌ای ارزها” در صرافی ایران ترید مراجعه کنید و به صورت لحظه‌ای از نوسانات قیمتی ایران ترید آگاه شوید. 

در بخش “قیمت لحظه‌ای” صرافی ایران ترید قیمت بیت‌کوین به تومان و تتر(دلار دیجیتال) آورده شده است. همانطور که می‌دانید، تتر همان دلار دیجیتال است و قیمت آن دقیقا برابر با یک دلار است. در نتیجه قیمت بیت‌کوین هم به دلار و هم به تومان قابل مشاهده است. همچنین می‌توانید به صورت ریالی به خرید و فروش بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال بپردازید. پس از خرید و فروش بیت‌کوین، ارز شما به کیف پول ریالیتان واریز می‌شود و امکان برداشت آن به صورت آنی وجود دارد.

نمودار قیمت بیت کوین از ابتدا

نمودار قیمت بیت‌کوین از ابتدای پیدایش آن یعنی در سال 2008 رشد زیادی را تجربه کرده‌است. در سال‌های ابتدایی، رشد بیت‌کوین زیاد چشم‌گیر نبود، اما با افزایش اقبال مردم به بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، شاهد رشدهای چندین درصدی در قیمت بیت‌کوین بوده‌ایم.

در سال 2011، بیت‌کوین از قیمت چند سنتی خود به بیش از 32 دلار رسید. این رشد چندین درصدی مدت زیادی به طول نیانجامید و بعد از مدتی و با ریزش بازار، قیمت بیت‌کوین تا حدود 2 دلار ریزش کرد. سال 2013 رشد بزرگ بعدی بیت‌کوین اتفاق افتاد و بیت کوین تا 1160 دلار افزایش پیدا کرد. ماه دسامبر سال 2017 نیز ماهی به یادماندنی برای بیت‌کوین بود و قیمت آن تا 20 هزار دلار افزایش پیدا کرد، اما بعد از آن بازار وارد زمستان کریپتو شد و دوباره قیمت‌ها ریزش پیدا کردند. بیشترین افزایش قیمتی در سال 2021 برای بیت کوین اتفاق افتاد و بیت کوین سقف قیمتی خود را در 69 هزار دلار تجربه کرد.

خرید بیت‌کوین در ایران

خرید بیت‌کوین در ایران به کمک صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی کار بسیار راحتی شده‌است. به دلیل تحریم‌های بین‌المللی، کاربران ایرانی ممکن است به صرافی‌های خارجی دسترسی نداشته باشند. با این حال صرافی‌های ایرانی ارز دیجیتال، امکان خرید و فروش ارزهای دیجیتال را برای کاربران ایرانی فراهم کرده‌اند. در صرافی ارز دیجیتال ایران ترید می‌توانید، به راحتی و با ریال و تتر، به خرید و فروش بیت‌کوین بپردازید. بیت‌کوین شما به صورت مستقیم وارد کیف پول شما خواهد شد و هدف اصلی صرافی ایران ترید، خرید و فروشی امن و راحت، به صورت ریالی و تتر برای شماست.

تحلیل بیت کوین

برای  تحلیل ارزهای دیجیتال و بیت‌کوین راه‌های مختلفی وجود دارد. ما در صورتی می‌توانیم خرید و فروش سوددهی داشته باشیم که این تحلیل‌ها را زیر نظر بگیریم و با نگاهی جامع دست به معامله و ترید بزنیم. در حالت کلی سه نوع تحلیل در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد. تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، تحلیل فاندامنتال یا بنیادی و تحلیل احساسات در بازار ارزهای دیجیتال.

هیچ کس نمی‌تواند دقیقا بگوید که ریزش یا افزایش قیمت بیت‌کوین تا کجا ادامه خواهد داشت، اما به کمک تحلیل‌ ارزهای دیجیتال، می‌توان تاحدودی و با احتمالات، بازار را پیش‌بینی و تحلیل کرد و فرضیاتی را عنوان نمود. مهم، داشتن استراتژی‌های معاملاتی مناسب برای خرید و فروش بیت‌کوین است، تا در هر موقعیتی دقیقا بدانیم که باید چکار کنیم و دچار ضرر نشویم.

تحلیل تکنیکال بیت‌کوین

تحلیل تکنیکال بیت کوین و ارزهای دیجیتال، یکی از محبوب‌ترین تحلیل‌هاست. در تحلیل تکنیکال، ما به گذشته بازار نگاه می‌کنیم و سعی می‌کنیم براساس گذشته قیمت‌ها و رفتار سرمایه‌گذاران، آینده را پیش‌بینی کنیم.  در تحلیل تکینکال بیت‌کوین، نمودار قیمتی یا چارت، نقش مهمی را بازی می‌کند. اشکال مختلف نمایش قیمت، مانند نمودار میله‌ای، نمودار کندل استیک یا شمعی و …، الگوهای مختلفی ایجاد می‌کنند که راه را برای پیش‌بینی آینده بازار هموار می‌کنند.

تحلیل فاندامنتال بیت‌کوین

تحلیل بنیادی و فاندامنتال بیت‌کوین، بیشتر به نکات بنیادی پروژه می‌پردازد و بیت‌کوین را از نظر فنی بررسی می‌کند. اینکه ارز آینده‌داری است و چه برنامه‌هایی برای رشد و توسعه بیشتر آن وجود دارد. در تحلیل احساسات نیز، به جو کلی بازار و احساسات سرمایه‌گذاران نسبت به بیت‌کوین می‌پردازیم. چراکه احساسات سرمایه‌گذاران نقش مهمی را در نوسانات قیمتی ارزهای دیجیتال بازی می‌کنند. اگر سرمایه‌گذاران و تریدرها احساس ترس کنند، قیمت‌ها کاهشی می‌شوند و اگر شور و هیجان داشته باشند باعث افزایش قیمت بیت‌کوین خواهد شد.

خرید و فروش بیت کوین در ایران ترید

مراحل خرید و فروش بیت کوین در ایران ترید به شرح زیر است:

۱. ثبت نام با مشخصات واقعی خودتان

۲. احراز هویت

۳. ثبت درخواست خرید یا فروش بیت کوین

۴. ارسال و تسویه بیت کوین یا ریال

در فرایند خرید و فروش بیت کوین چند معیار را همیشه در نظر داشته باشید، خرید و فروش Bitcoin در ایران ترید به صورت آنی انجام می‌شود

خرید بیت کوین

خرید بیت کوین در ایران ترید به صورت خلاصه:

گام اول، ثبت نام در سایت

گام دوم، ثبت کارت بانکی و احراز هویت

گام سوم، خرید و پرداخت نهایی (کیف پول ریالی یا درگاه بانکی)

گام چهارم دریافت بیت کوین در کیف پول داخلی یا خارجی

پس از ثبت نام و ایجاد حساب کاربری، ابتدا در بخش پروفایل کاربری، کارت های بانکی خود را ثبت کنید . پس از ثبت کارت بانکی و احراز هویت به صفحه اصلی برگردید و وارد صفحه خرید بیت کوین بشید و با تعیین مقدار خرید خود بر روی درخواست خرید کلیک کنید.. علاوه بر امکان خرید Bitcoin در ایران ترید بیش از 300 ارز دیگر قابلیت خرید دارند که با مراجعه به صفحه خرید و فروش می‌توانید آنها را مشاهده کنید.

فروش بیت کوین در ایران ترید به صورت خلاصه:

گام اول، ثبت نام در سایت

گام دوم، تکمیل احراز هویت

گام سوم، انتخاب روش دریافت ریال(کیف پول ریالی یا شبای بانکی)

گام چهارم، انتقال بیت کوین و تایید در شبکه بلاکچین

گام پنجم، تسویه ریالی توسط ایران ترید

جهت فروش بیت کوین در صرافی ایران ترید، پس از ثبت نام و یا ورود به حساب کاربری به صفحه فروش بیت کوین مراجعه کنید.

مقدار بیت کوین مورد نظر خود را که قصد فروش آن را دارید را در بخش واحد وارد کنید

در گام دوم از بین گزینه های موجود روش تسویه ریال یا تتر را انتخاب کنید.

 تسویه به کیف پول ریالی به صورت آنی انجام می‌شود و در صورت نیاز به تسویه شماره شبای بانکی می‌توانید در همین مرحله شماره شبای خود را انتخاب کنید.

، پس از مشاهده قیمت بر روی درخواست فروش کلیک کنید و وارد مراحل فروش شوید.

. گام سوم آدرس بیت کوین ایران ترید را مشاهده می‌کنید بیت کوین های خود را جهت فروش به آدرس بیت کوین ایران ترید انتقال دهید و منتظر بمانید تا در شبکه به تایید برسد.

شناسه تراکنش را کپی کنید و در کادر مورد نظر وارد کنید و ثبت کنید.

همین!. شما با موفقیت یک فروش در ایران ترید به ثبت رساندید،

فروش Bitcoin در ایران ترید نیز همانند خرید نیاز به احراز هویت دارد و می‌توانید به راحتی به فروش بیت کوین مبادرت داشته باشید. زمان تسویه حساب ایران ترید پس از فروش بیت کوین به شیوه‌ای که در این بخش شرح داده شده است انجام می‌شود.

سوالات متداول درباره بیت کوین

کارمزد خرید و فروش بیت کوین در ایران ترید چقدر است؟

خرید و فروش بیت کوین در کیف پول ایران ترید کارمزدی ندارد، اما کارمزد خرید بیت کوین با کیف پول خارجی در ایران ترید به شرح زیر است:

۱- کارمزد تبدیل 0.3% درصد

۲- کارمزد انتقال بیت کوین 0.0005 BTC

زمان دریافت بیت کوین در ایران ترید چقدر است؟

در خرید اول بنا به دستور پلیس فتا، ارسال بیت کوین در اولین سفارش خرید شما پس از 72 ساعت از زمان خرید شما صورت می پذیرد، این محدودیت تنها برای خرید اول بوده و در خرید های بعدی پس از ثبت خرید، بیت کوین بصورت آنی ارسال میگردد. در خرید دوم به بعد، واریز بیت کوین در لحظه بصورت آنی حتی در ایام تعطیل به کیف پول شما انجام می‌شود.

تسویه حساب ایران ترید چقدر طول می‌کشد؟

در صورتی که شماره شبای بانک آینده ثبت کرده باشید، تسویه حساب پس طی 10 دقیقه از ثبت سفارش فروش، همه روزه حتی در ایام تعطیل انجام می‌شود. و در صورتی که شماره شبای سایر بانک ها را ثبت کرده باشید، تسویه حساب پس از گذشت ۲ ساعت از ثبت سفارش فروش، همه روزه بجز ایام تعطیل در سه نوبت ۰۶:۰۰ صبح ، ۱۱:۳۰ صبح و ۱۴:۳۰ بعدازظهر بصورت پایا انجام خواهد شد.

واحد اندازه گیری ساتوشی (Satoshi) در بیت ‌کوین چیست؟

بیت ‌کوین‌ها به واحدهای کوچکتر به نام ساتوشی تقسیم می‌شوند. هر ساتوشی 0.00000001 بیت کوین ارزش دارد.

قیمت بیت کوین در ایران ترید چگونه تعیین میشود؟

قیمت بیت کوین همانند سایر ارزهای رایج دنیا نوسان دارد با این تفاوت که قیمت آن را نهاد، سازمان و یا دولتی تعیین نمی‌کند بلکه میزان عرضه و تقاضای کاربران تنها معیار تعیین کننده قیمت بیت کوین است. در ایران ترید معیار قیمت گذاری، قیمت لحظه ای معاملات در صرافی بین المللی بایننس است.

استخراج (ماینینگ) بیتکوین چیست؟

بیت ‌کوین اغلب به عنوان یک “ذخیره ارزش” مانند طلا در نظر گرفته می‌شود و مانند طلا، بیت ‌کوین‌های جدید نیز با استخراج (حداکثر ۲۱ میلیون عدد) ایجاد می‌شوند. استخراج بیت ‌کوین فرآیندی است که در آن هزاران رایانه در سراسر جهان برای ثبت و تأیید تراکنش‌های شبکه با یکدیگر رقابت می‌کنند. این رایانه‌های تخصصی که به عنوان «ریگ ماینینگ» شناخته می‌شوند، معادلات مورد نیاز برای تأیید و ثبت تراکنش جدید را انجام می‌دهند. در روزهای اولیه، یک رایانه رومیزی معمولی به اندازه کافی قدرتمند بود که بتواند در آن شرکت کند و تقریباً به هر کسی که کنجکاو بود اجازه می‌داد تا قدرت خود را در استخراج (ماینینگ) امتحان کند. با این حال این روزها رایانه‌های مورد نیاز برای استخراج، تخصصی و اغلب متعلق به کسب ‌و کارها یا تعداد زیادی از افراد هستند که منابع خود را با هم ترکیب می‌کنند. از اکتبر 2021، محققان دانشگاه کمبریج تخمین می‌زنند که ماینرهای مستقر در ایالات متحده بالاترین درصد استخراج جهانی را بر اساس کشور دارند.

چه کسی و چگونه بیت ‌کوین را ایجاد کرد؟

اصول پشت بیت ‌کوین اولین بار در مقاله‌ای که در اواخر سال 2008 توسط شخص یا گروهی به نام ساتوشی ناکاموتو به صورت آنلاین منتشر شد. این مقاله اولین ایده برای استفاده از پول دیجیتال در زمینه‌های رمزنگاری و علوم کامپیوتر نبود (در واقع این مقاله به مفاهیم قبلی اشاره کرد) اما راه حلی منحصر به فرد برای مشکل ایجاد اعتماد بین نهادهای آنلاین مختلف بود. ناکاموتو یک جفت مفهوم در هم تنیده را ابداع کرد: کلید خصوصی بیت ‌کوین و دفتر کل بلاکچین. وقتی بیت ‌کوین را نگه می‌دارید، آن را از طریق یک کلید خصوصی کنترل می‌کنید. کلید خصوصی رشته ای از اعداد و حروف تصادفی است که یک خزانه مجازی حاوی خرید شما را باز می‌کند. هر کلید خصوصی در دفتر کل مجازی بلاکچین ردیابی می‌شود. هویت ساتوشی هرگز فاش نشده است و احتمالاً هرگز فاش نخواهد شد. در اوایل ظهور بیت ‌کوین، ناکاموتو یکی از تنها استخراج کنندگان آن بود. اعتقاد بر این است که سازنده شخصاً حدود یک میلیون عدد بیت ‌کوین استخراج کرده است. با قیمت فعلی، بیت ‌کوین‌های ناکاموتو ده‌ها میلیارد دلار ارزش دارند. این واقعیت که این بیت ‌کوین‌ها هرگز جا به جا نشده‌اند، از نظریه‌هایی حمایت می‌کند که ناکاموتو یا دسترسی به این کیف پول‌ها را از دست داده یا از دنیا رفته است.

بیت ‌کوین تا به حال چه به روزرسانی‌هایی داشته است؟

از آن‌جایی که بیت ‌کوین غیرمتمرکز و جامعه محور است، بسیاری از ارتقاهای بیت ‌کوین در قالب پیشنهادهای رسمی به نام پیشنهادات بهبود بیت کوین یا BIP انجام می‌شود. این فرآیند تضمین می‌کند که نرم‌افزار همیشه در حال ارتقا است که می‌تواند بیشتر به نیازهای جامعه کمک کند. هر کسی می‌تواند یک BIP پیشنهاد دهد و جامعه به طور جمعی BIP را رد یا تایید می‌کنند. یکی از ارتقاهای عمده پروتکل اجماع بیت ‌کوین، ارتقا SegWit است که در BIP 141 پیشنهاد شد و برای کمک به مقیاس پذیری بیت ‌کوین برای پشتیبانی از تراکنش‌های بیشتر برای پاسخگویی به تقاضای رو به رشد طراحی شده است. آخرین به روزرسانی بیت ‌کوین در حال حاضر Taproot می‌باشد که در راستای افزایش مقیاس پذیری شبکه بیت ‌کوین انجام شده است.

مفهوم فورک در بیت ‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال چیست؟

فورک‌ها نقاطی هستند که در آن نرم‌افزار اصلاح و دوباره راه اندازی می شود و در نتیجه دو زنجیره با یک زنجیره اصلی مشترک ایجاد می شود. دو نوع فورک وجود دارد: سافت فورک و هارد فورک. سافت فورک‌ها ارتقاهایی هستند که همچنان به نودهای ارتقا نیافته اجازه می‌دهد با نودهای ارتقا یافته تعامل داشته باشند. هارد فورک‌ها ارتقاهایی هستند که اجازه نمی‌دهند نودهای ارتقا نیافته با نودهای ارتقا یافته تعامل داشته باشند. بیت کوین‌کش (BCH) و ایکش (XEC) نمونه هایی از هارد فورک‌های بیت ‌کوین هستند.

امنیت شبکه بیت کوین چگونه تامین می‌شود؟

بیت کوین با الگوریتم SHA-256 رمزنگاری شده است که این الگوریتم متعلق به خانواده الگوریتم‌های هشینگ SHA-2 است و توسط فورک بیت کوین کش (BCH) و همچنین چندین ارز دیجیتال دیگر استفاده می‌شود. همچنین تعداد ماینرهای شبکه هر چه بیشتر باشد شبکه ایمن‌تر خواهد بود. این مورد به علت توزیع گسترده دفتر کل (لجر) می‌باشد.

بهترین کیف پول برای نگهداری بیت ‌کوین (BTC) کدام است؟

تحقیق و انتخاب کیف پول به عهده خودتان است و ایران ترید توصیه‌ای در این باره ندارد جهت نگهداری و خرید و فروش بدون کارمزد میتوانید از کیف پول ایران ترید استفاده کنید یا می‌توان از تراست ولت برای نگه‌داری این ارز استفاده کرد. در هر صورت خودتان نیز تحقیق داشته باشید چرا که مسئولیت انتخاب کیف پول به عهده خودتان است. توجه داشته باشید که اکثر کیف پول‌ها از بیت ‌کوین تحت شبکه خودش پشتیبانی می‌کند اما نسخه اسمارت‌چینی (BEP20) و ذیگر شبکه ها ی آن را می‌توان در ایران ترید نگهداری کرد.

About The Author

نویسنده - ایران ترید