Dencun روز چهارشنبه در شبکه آزمایشی Goerli راه‌اندازی شد – راهی برای توسعه‌دهندگان برای آزمایش ارتقاء قبل از اینکه برای همه در شبکه اصلی در دسترس قرار گیرد. اگرچه به نظر می‌رسید که این آزمایش شروع سختی داشت، با توسعه‌دهنده هسته اتریوم، Parithosh Jayanthi در X (که قبلاً توییتر نامیده می‌شد) اعلام کرد که توسعه‌دهندگان در حال «اشکال‌زدایی یک مشکل مشتری» هستند، به نظر می‌رسید که همه طبق برنامه پیش می‌رفتند، با «نهایی‌سازی زنجیره». ”

راه اندازی تست نت امروز به این معنی است که اتریوم یک گام به تکمیل ارتقاء خود نزدیک تر است. هنگامی که به طور کامل فعال شود، Dencun به معنای اتریوم خواهد بود – بلاک چین پشت ETH، دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار – به مشکلات مقیاس پذیری آن رسیدگی خواهد کرد.

پس از اصلاح وصله، اعتبار سنجی ها دوباره آنلاین شدند و زنجیره دوباره شروع به نهایی شدن کرد. مدارشکن MEV به طور خودکار غیرفعال می شود و بلوک های mev نیز شروع به جریان می کنند.

این کار را از طریق ویژگی proto-dankharding (همچنین به عنوان EIP-4844 شناخته می شود) انجام می دهد. به گفته توسعه دهندگان، Proto-danksharking به شبکه اجازه می دهد تا از طریق راه حل های Ethereum Layer 2 ، بیش از 100000 تراکنش در ثانیه را مقیاس و ارزان تر انجام دهد .طبق گزارشی که توسط شرکت اطلاعاتی بازار Messari در اکتبر منتشر شد ، راه‌حل‌های لایه ۲ اتریوم، مانند Optimism ، جایی است که بیشتر فعالیت‌های اتریوم انجام می‌شود . Proto-danksharking یکی از ویژگی‌هایی است که بیشتر درباره آن صحبت می‌شود، زیرا اتریوم مدت‌هاست با مقیاس‌پذیری دست و پنجه نرم می‌کند. در مقایسه با سایر بلاک چین‌ها، انجام کارهایی مانند استخراج NFT یا ارسال اتریوم در اتریوم کند و پرهزینه است.

توسعه دهندگانی که روی ویژگی جدید کار می کنند امیدوارند این مشکل را حل کنند. Danksharding اینگونه است که اتریوم به یک بلاک چین واقعا مقیاس پذیر تبدیل می شود، اما برای رسیدن به آن، چندین ارتقاء پروتکل مورد نیاز است. توسعه دهندگان در وب سایت اتریوم توضیح می دهند که Proto-Danksharding یک گام میانی در این راه است .هدف هر دو این است که تراکنش‌های لایه 2 را تا حد امکان برای کاربران ارزان‌تر کنند و باید اتریوم را به بیش از 100000 تراکنش در ثانیه تغییر دهند.»

ارتقای Dencun یک هارد فورک اتریوم خواهد بود — زمانی که اعتباردهندگان شبکه برای ادامه مشارکت باید به جدیدترین نرم افزار ارتقاء دهند. در گذشته ارتقاهای مشابه مختلفی برای شبکه وجود داشته است،

About The Author

نویسنده - ایران ترید